Acum este 26 Iun 2026, 10:17

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 13:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2006, 15:02
Mesaje: 2017
Locatie: TARGOVISTE
Nume forum:1
Dimineata de poveste
Tinerete si trandafiri
Vis de tinerete
Sunetul primaverii

_________________
Gargarita-Parfum-de-Trandafiri


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2009, 08:13
Mesaje: 1606
Nume forum:1
Floarea florilor
Doamna florilor

_________________
Gargarita-Potir-plin-de-Daruri


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 17:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 3542
Nume forum:1
Cand am deschis pentru prima data acest topic mi-am zis: ce buchet frumos de nalbe are domnisoara noastra! Dar vazand ca majoritatea gargaritelor l-au asociat cu unul de trandafiri, acum ma intreb si eu daca ma mai pricep la flori sau nu.
Monica, te rog mult nu ma lasa cu dubiul acesta.

Anca, buchetul de pe bratul ei strang sunt nalbe de gradina, Althaea rosea. Tu nu le ai in gradina? Daca nu le ai, asteapta pana la anul cand voi avea din nou seminte de la ele (sunt bianuale).

_________________
Anca - Gargarita Pacea-Armoniei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 17:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 9136
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Acest viitor model imi aminteste de o fotografie de-a mamei din tinerete. L-as numi:
Nostalgia tineretii
Nostalgie si flori
Sper sa nu fi repetat un nume dat de cineva (daca da, accept consecintele).

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor
Gargarita anului 2024


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 17:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Sep 2007, 06:43
Mesaje: 1513
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Vara, dulce vara.

_________________
Gargarita-Nuna-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 18:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Perhinschi Anca scrie:
Cand am deschis pentru prima data acest topic mi-am zis: ce buchet frumos de nalbe are domnisoara noastra! Dar vazand ca majoritatea gargaritelor l-au asociat cu unul de trandafiri, acum ma intreb si eu daca ma mai pricep la flori sau nu.
Monica, te rog mult nu ma lasa cu dubiul acesta.
Anca, si eu la fel am banuit, ca ar fi nalbe, dar gargaritele m-au facut sa ma gandesc de doua ori.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Noi 2008, 04:21
Mesaje: 3338
Nume forum:1
Daniela, cred ca multe dintre noi la prima vedere, am spus ca sunt trandafiri. Acum si eu am dubi, asteptam confirmarea Monicai.
Mai adaug: Sub salcii

_________________
Clementina - Gargarita-Croitoreasa Desavarsita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 20:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2010, 09:45
Mesaje: 3167
Locatie: Ischia - Italia
Nume forum:1
Daca nu s-a ales numele, as mai adauga si eu:
1 Fata gradinarului

_________________
Deea - Gargarita-Speranta-din-Zori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 21:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2010, 15:07
Mesaje: 919
Locatie: iasi
Nume forum:1
Eu chiar am crezut ca sunt trandafiri. Dar daca ma uit mai atent, asa este, sunt nalbe. Asta inseamna ca trebuie sa ma gandesc la alte titluri.

_________________
Gargarita-Craiasa-Tandra-Inocenta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muza florilor sau salcie?
MesajScris: 02 Mai 2010, 22:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 3542
Nume forum:1
Monica, multe din florile mele sunt multinationale. Care cum vine acasa, stiind ca imi plac florile imi aduce cate ceva nou sau cand ma duc eu. De exemplu, nalbele pe care le am (in primavara astea le-am mutat intr-un loc ce nu trebuie sa le mai pun ajutatoare ca aratau urat), au fost achizitionate din Italia, purpurii si as zice chiar mai batute, decat la domnisoara noastra (asa ca sa-o necajesc nitel).
Deci, nu poate lipsi nalba din gradina mea. Este mult prea frumoasa.
O recomand tuturor care au o gradinuta.

P.S. In cealalta mana erau trandafiri (sau m-am inselat?), dar nalbele sunt punctul forte.

Da, Anca. In mana dreapta are trei roze.

_________________
Anca - Gargarita Pacea-Armoniei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania